Stop Loss – Zarar Etmenin Dayanılmaz Hafifliği

Kaybı Sınırla - Zararına Satış
Borsa Magazin - Stop Loss

Stop Loss: Finansal bir varlığı daha önceden hedeflenmiş(göze alınmış) bir fiyat noktasına geldiğinde satarak kaybı sınırlandırma yöntemidir.

Hiç şüphesiz ki yatırım kriterimiz ve oyun alanımız neresi olursa olsun yaptığımız her işlemin sonunda kar etmeyi hedefleriz. Oyun alanımızı borsa ile sınırlandıralım. Teknik veya temel analiz yaptınız yada bir tüyo aldınız ve sonucunda bir hisse senedi alacaksınız ve diyelim ki kendinize kısa vadeli bir hedef belirlediniz. Henüz satın alma işlemi yapmış değilsiniz. Teknik veriler çok güzel ve hedefe kesin ulaşacak gözüyle bakıyorsunuz… Tam bu noktada psikolojik olarak eğer o hisseyi almazsanız yükselme korkusu, fırsatı kaçırma gibi düşünceler içinizi kapladı. Bu psikoloji ve elinizdeki veriler ile sonunda işlemi gerçekleştirdiniz. Ve işin rengi bir anda değişti. Acaba soruları zihninizde dönmeye başladı. Teknik analizi tekrar incelediniz. Günlük veriler iyi iken 60 dk.’lık analizde gözden kaçırdığınız bir durumu farkettiniz. Yada uzun vadeli alım düşündünüz ama kendinizi kısa vadeli göstergelere bakmaktan alıkoyamamaya başladınız. Borsa ile ilgili tüm tecrübeleriniz, bilgi birikiminiz, araştırmalarınız hepsi bir anda anlamsızlaştı.(Şüphesiz hikayenin başında hisse alımı yaparken de aynı durum geçerliydi.) Daha önceden hiç borsa ile ilgilenmemiş arkadaşınızın sözü aklınıza geldi. “Bu aralar borsaya girilmez.”

Yatırım yaparken tutarlılık, kararlılık ve strateji gibi kavramların çok önemli olduğunu bir kez daha vurgulayalım.

Stop-Loss belki de sizi bu psikolojik tutarsızlıktan kurtaracak, analiz ve araştırmalarınızı anlamsızlaştırmayacak ve belki de en önemlisi dış telkinlerden koruyacak iyi bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Stop-Loss’un anlamı her ne kadar kaybı sınırlandır olsa da yukarıda belirtilen etkenlerden arındırıyor olması kaybı sınırlandırma amacından daha önemli.

Stop-Loss, yazının başında belirtildiği gibi kar etme hedefini değiştirip sizi az zarar ile pozisyondan çıkma hedefine yönlendiriyor. Elbetteki böyle bir hedef ile yatırım yapmak da çok anlamlı gelmeyebilir. Gelin tam bu noktada Stop-Loss’un avantajları ve dezavantajları neler olabilir bunları inceleyelim ve daha sonrasında da stop-loss yöntemlerini gözden geçirelim.

Stop-Loss’un Avantajları;

1. Artık bir stratejiniz var. İşin zor kısmı bu stratejiyi kararlı bir şekilde uygulamak. Kararlı bir şekilde uyguladığınızda sürekli zarar ediyorsanız bu durumda Stop-Loss yöntemini bırakmayı değil yatırım stratejinizi, stop-loss hedefinizi, temel teknik analiz yöntemlerinizi değiştirmeniz gerekmektedir.

2. Artık bir sigortanız var. Psikolojik olarak daha rahat olacak ve daha sağlıklı kararlar verebileceksiniz. Panik satış yerine bilinçli satış yapacaksınız. Alım yaparken tüm veriler, söylentiler, kısaca beklentileri gözden geçirecek ve sadece olumlu durumu değil olumsuz durumdaki hedefinizi de belirlemiş olacaksınız. Ve bu hedefler sonucunda dış telkinlere kapalı olacak, söylentilere göre değil belirlediğiniz hedefe göre işlem yapacaksınız.

3. Yatırım stratejinize (özellikle orta ve uzun vadeli) bağlı olarak krizlerden koruması.

4. Stop-Loss emiri (Şartlı Emir) ile piyasayı anlık olarak takip etmek zorunda kalmazsınız.

Stop-Loss hedefini belirlemek aslında size kalmış bir durum. Tamamen psikolojik.

Stop-Loss uygulamadan önce zaten bir kar hedefiniz vardı. Şimdi ne kadar zarar etmeyi göze alıyorsunuz sorusunu da eklemeniz gerekecek.

Stop-Loss’un Dezavantajları;

1. Bir işlem yaparken zarar etme düşüncesiyle başlamak. (Bu düşünce belki olumlu da olabilir fakat aşağıdaki gibi bir örnek ile karşılaştığmızda olası bir fırsatı kaçırmak anlamına da gelebilir; Diyelim ki günlük grafiklerde yatay giden ama volatiletisi yüksek bir hisse var. 9,30 TL ‘den işlem görüyor. Hisse direncine yakın (10,00TL) fakat desteğine uzak (8,00). Ve sizin stop-loss stratejiniz destek noktasını kırarsa sat olsun. Hissenin 8,00 TL deki desteği güçlü ve 3. kez oradan dönmüş. Piyasada oldukça olumlu. Yani hedef olarak 10,00 TL ‘ye gelmesi beklenebilir. Dolayısıyla kayıp hedefi %14 iken kazanç hedefi 7,5 olacaktır. Bu durumda %14 zarar etme riski sizi bu hisseye yatırım yapmaktan alıkoyacaktır.

2. Stop-Loss için belirlediğiniz fiyatın sizi erken yada çok geç pozisyondan çıkartması ve buna bağlı olarak Stop-Loss uyguladığınız bir hisseye tekrar geri dönememe durumu.

Borsa Magazin'i Takip Edin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*