Stop Loss – Zarar Etmenin Dayanılmaz Hafifliği – 2

Kaybı Sınırla - Zararına Satış
Borsa Magazin - Stop Loss

Trade (Al-Sat) işleminin psikolojik yönünün ağır bastığını söylemiştik. Uzun Vadeli trade için temel analiz ön planda iken, Kısa Vadeli trade için teknik analiz ve dışarıdaki anlık gelişmeleri takip etmek önemli. Fakat her durumda sizin davranışlarınız, hisleriniz (korku, heyecan, vs.), tecrübelerinize göre olayları yorumla şekliniz yani yatırım kişiliğiniz yatırım stratejinizi etkileyebilir ve bir anda uzun vadeli pozisyonunuz kısa vadeliye, kısa vadeli pozisyonunuz bitmek bilmeyen bir bekleyişe dönüşebilir. Bu yüzden vadeniz ne olursa olsun hedef fiyat ve olası zarar durdurma fiyatını (kaçış fiyatı) önceden belirleyip işlem yapmak önem kazanmaktadır.

Bu fiyatları belirlemek ise işin gerçeği yaşanarak öğrenilecek bir durum. İşlem yaptıkça kendi stratejinizi belirleyebilecek, duygularımızı kontrol edebilecek ve kararlı davranabilecek bir duruma gelebileceksiniz.

Temel analiz üzerinden hedef fiyat (yukarı) belirlemek için finansal bilgilerinizin iyi olması, makro ekonomi ve sektörel bazda takibin iyi yapılması gerekmektedir. Eğer yeterli bilgiye sahip değilseniz aracı kurumların araştırma raporları faydalı olabilir?!. Temel analiz üzerinden hedef fiyat belirlenebilir fakat stop-loss fiyatı belirlemek için teknik analize ihtiyacınız olacak. Ekonomik, sektörel yada hisse bazlı analizinizin tersi durumda hareket etmesi durumunda stop-loss kesinlikle işinize yarayacaktır.

Teknik Analiz Üzerinden Stop Loss Belirlenmesi

Teknik analiz size bir hissenin olası hareketi hakkında fikir verebilir ama tabi ki kesin olarak hangi yöne hareket edeceğini söyleyemez. Teknik analiz için bir grafiğe bakıldığında herkes onu kendi yatırım kişiliği (tecrübe, duygu, strateji, vs.) ile yorumlayacaktır ve işin sonunda ne olacağını zaman gösterecektir. Ortada kesin bir sonuç yok iken doğru hareketlerden biri yazılım dünyasında en çok kullanılan komutlardan biri olan if-else deyimini kullanmak olacaktır. If (eğer) deyimi size stop-loss fiyatı belirlemede yardımcı olduğu gibi alım fiyatı ve hedef fiyatınızı da belirlemenizi sağlayacaktır. Aşağıda bununla ilgili örneği görebilirsiniz;

Trakya Cam – Günlük grafik

Yukarıda Trakya Cam’ın günlük grafiğinden bir kesit görüyorsunuz. Birkaç ay yatay sayılabilecek bir hareketten sonra yükselişine devam etmiş. Burada yuvarlak olarak işaretlenmiş yerden (2,10) kısa vadeli alım yaptığımızı (yada yapmak için plan yaptığımızı) düşünelim. Bu durumda hisseyi almadan hemen önce kendimize bir stop loss seviyesi belirliyoruz (yani olası zararı önceden kabulleniyoruz) ve diyoruz ki eğer 1,99 seviyesinin altında işlem görürse hisseyi satacağım. Aksi takdirde direnç noktasına (2,20) geldiğinde satacağım. Burada görüldüğü gibi siz hisseyi aldıktan sonra bir düşüş gerçekleşmiş. Psikolojik olarak yada çevre etkisiyle 2,10’dan aldığınız hisseyi 2,00’den satmak yerine stop-loss rahatlığı içinde 2,20’ye satma imknanız oldu.

Basit bir stop-loss uygulama şekli;

1. Psikolojik kayıp sınızırınızı belirleyin; Diyelim ki 5000 TL’lik kısa vadeli bir trade gerçekleştireceksiniz ve sizin için psikolojik sınır %3, yani 150 TL’lik bir kayıp. (Komisyon hariç)

2. Trade yapacağnız enstruman konusunda kendinizi kısıtlamayın ve grafikleri inceleyin (ilk etapta XU030 hisselerini inceleyebilirsiniz); Yaptığınız teknik analiz sonucu bu orana yakın bir stop-loss belirleyebilirseniz o hissede trade yapmak sizin için daha kolay hale gelecektir.

3. Psikolojik sınırınıza uyanı seçip işlemi yapın; bu durumda Alım yaparken de Satım yaparken de sağlıklı, dış telkinlere kapılmadan işlem yapabileceksiniz.

4. Eğer devamlı stop oluyorsanız stratejinizi değiştirmeniz (stop sınırınızı arttırmak, teknik bakışınızı değiştirmek gibi) gerekebilir.

Borsa Magazin'i Takip Edin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*