BorsaMagazin – Kısa Bir Eleştiri

Borsa Magazin - Analiz

“Yabancılar sattı borsa düştü.”

“Yabancı alımları borsada zirve yaptırdı.”

“Japon bireysel yatırımcılar Stop-Loss yaptı, TL Dolar karşısında değer kaybetti.”

Buna benzer haberleri senelerdir duyuyoruz. Kendi ülkemizde yerli bireysel yatırımcıların etkisi yok denecek kadar az. Neden kendi hisse senetlerimize yatırım yapmıyoruz? Borsa İstanbul’da (eski adıyla İMKB) faaliyet gösterdiği tarihten bu yana, yabancı yatırımcı dediğimiz (bir kısmını ise bıyıklı yatırımcı olarak bildiğimiz) kişi/kuruluşların özellikle endekse etkisi yüksek olan hisse senetlerimize %60-%80 oranında sahip olduğunu duyuyoruz, biliyoruz. Bazı “Blue Chip” hisselerinin takas oranlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz***.

Hisse Senedi Yabancı Takas Oranı
Garanti Bankası %66
Türk Hava Yolları %55
Tüpraş %78
Ereğli Demir Çelik %75
Akbank %60
TAV Havalimanları %74

Bu oranlar kriz dönemlerinde bile %60’ın altına pek inmezken ekonominin iyi olduğu dönemlerde %80’in üstüne çıkabilmektedir. Peki yabancılar riski yüksek ve gelişmekte olan bir piyasada bu kadar yüksek oranda yatırım yaparken bizler neden kendi şirketlerimize yatırım yapmıyoruz? Ebetteki bu sorunun hem mikro hem makro ekonomi, geleneksel yaklaşımlar, inançlar, olumsuz ve yanlış yönlendirmeler vs. gibi çeşitli başlıklar altında onlarca yanıtı var. Fakat ortada bir gerçek var ki o da şu;

Bizlerin sırt çevirdiği halka arz edilmiş şirketlerimiz yabancı yatırımcılar tarafından “sahiplenmiş!” durumdalar.

Sorunlar ne şekilde olursa olsun bu durumun tersine dönmesi gerekmektedir. Aksi takdirde geçmiş dönemlerde olduğu gibi yabancı yatırımcıları korkutmamak için yapılan faiz artırımları, birtakım teşvikler vs. gibi bizi her seferinde köseye sıkıştıran bu kısır döngüden kurtulamayacağız.

***Veriler yaklaşık değer olup 30/07/2018 T+2 ‘ye göre yazılmıştır.

Borsa Magazin'i Takip Edin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*